fbpx

המדריך המלא לטיפוח העור

אני מאוד מתרגשת להוציא סוף סוף לאוויר העולם את הפוסט שלפניכן – המדריך המלא לטיפוח העור. התמקדות שלנו כאן היום היא ברכיבים פעילים בטיפוח, כשהמטרה העיקרית היא לעשות סדר בתוך כל הבלאגן הזה שנקרא חומצות, רטינואידים, פפטידים ו-ויטמינים. יש כל כך הרבה רכיבים פעילים בטיפוח, אבל שימוש לא נכון שלהם יכול להיות בעייתי. מה גם שלא כל רכיב מתאים לכל אחת ולא כל הרכיבים מותרים לשימוש בהריון. לכן חשוב במיוחד להכיר וללמוד מה הכי מתאים ונכון לכן.

לצד הידע המקצועי שלי, על מנת להשלים את המדריך המלא לטיפוח העור בצורה הטובה ביותר, גייסתי למשימה את ליאת ריבלין, הקוסמטיקאית המופלאה שלי, שתעזור לנו לעשות סדר בדברים. הפרמטרים שהתייחסנו אליהם – סוג הרכיב, מה הוא עושה ולמי הוא מתאים, עם אילו מרכיבים אחרים מסתדר ועם מה פחות והאם בטוח לשימוש בהריון.

הערה חשובה לפני שמתחילים

חשוב לנו להדגיש כי מדובר במדריך רכיבים בלבד, וכי את התאמת המוצרים הספציפית רצוי לעשות בעזרת איש או אשת מקצוע, שיוכלו לאבחן את העור בצורה הטובה ביותר. זכרו שלא כל מוצר שמתאים לאחת בהכרח מתאים לאחרת, ובכל הנוגע לרכיבים פעילים כדאי לנהוג במשנה זהירות. שמרו לכן את הפוסט במועדפים שתמיד תוכלו לחזור אליו ולעשות לכן סדר בעניינים.

המדריך המלא לטיפוח העור

מדוע חומרים מסוימים אסורים לשימוש בהריון?

חומרים שונים בקוסמטיקה חודרים דרך העור לכלי הדם, חלקם חודרים דרך השלייה ויכולים להגיע לעובר. חשוב מאוד להקפיד ולבדוק את הרכיבים בתכשירים שאתן משתמשות בהם בהריון (ובינינו – בכלל), לחקור, ללמוד ולהכיר קצת יותר מקרוב. מומלץ להימנע מסבונים המכילים SLS ועלולים לגרות את העור, כמו גם משימוש אינטנסיבי בפילינגים שכן העור רגיש מאוד בתקופה זו ושימוש יתר במוצרים מסוג זה עלול לגרום לרגישות בחשיפה לשמש ולפיגמנטציה. הטיפוח בתקופת ההריון הוא בעיקר טיפול מונע – נקיון, החדרת לחות ושמירה על עור מאוזן ובריא, תוך שימת דגש על סוג העור והצרכים.

פיגמנטציה והריון

בתקופת ההריון רמות האסטרוגן בגוף והמלנין בעור עולים. עלייה זו גורמת להתכהות באזור הפטמה, פס כהה במרכז הבטן, נמשים ולעתים מלאזמה – כתמי פגמנטציה בפנים האופיינים לאזור שמתחת לעיניים. לרוב היא נעלמת מעצמה לאחר הלידה, אך לעתים נשארת ומומלץ לטפל בה כמה שיותר מהר. נדגיש כאן את חשיבות הטיפול המונע והשימוש במקדם הגנה, בכדי למזער כמה שניתן את התופעה.

המדריך המלא לטיפוח העור • חומצות

הקטגוריה המעניינת ביותר מבחינתי, וכזו ששינתה את שגרת הטיפוח שלי, דחפה אותי לכתוב את המדריך המלא לטיפוח העור ושדרגה את מצב העור באופן ניכר ונראה לעין. אז נכון, זה נשמע קצת מפחיד בהתחלה, למרוח על הפנים העדינות שלי חומצה? אבל אני רוצה להרגיע אתכן, שכן חומצות משמשות שנים בקוסמטיקה מקצועית, וכיום פשוט נגישות יותר לציבור הרחב הודות למותגים כמו דה אורדינרי שאפשר לרכוש אונליין באתר לוק פנטסטיק, קאלט ביוטי, ביוטי ביי ואסוס, ודה אינקי ליסט, שכבר אפשר לרכוש בארץ בסופר פארם, או בלוק פנטסטיק וקאלט ביוטי.

חומצות • אזהרות חשובות

לצד הקלות והנגישות של מוצרים המכילים חומצות כרגע, ליאת מציינת שחשוב מאוד להיזהר משילובים ומינונים שאינם מתאימים, שעלולים לגרום לתגובה אלרגית וגירויים לא נעימים בעור. בנוסף, חשוב מאוד להקפיד על שימוש עקבי במקדם הגנה, שכן חומצות הופכות את העור לרגיש יותר בחשיפה לשמש. ההמלצה של ליאת – התייעצו עם אשת מקצוע שאתן סומכות עליה, שתעזור לכן להתאים את המוצרים בצורה הטובה ביותר.

חומצות AHA ו-BHA

חומצות AHA אלפא הידרוסקיות (שהמפורסמות בהן הן חומצה גליקולית, לקטית וציטרית), הן חומצות המופקות מחלב או מקור צמחי. הן חודרות לשכבה הראשונה של העור וגורמות לסילוק של השכבות המתות ולעידוד וייצור תאי עור חדשים. תפקידן גם לאפשר חדירה וספיגה טובים יותר של מוצרי טיפוח לשכבות העמוקות של העור. לחומצת BHA בטא הידרוקסית (חומצה סליצילית), יש את היכולת לחדור לעומק שכבות העור, ולעבוד עליו מבפנים. מסיבה זו היא מתאימה מאוד לשימוש בעור שמן ואקנתי, שכן היא מטפלת בבעיה בצורה עמוקה. בכל שימוש בחומצות, חשוב מאוד להקפיד על לחות מספקת והגנה איכותית מהשמש.

חומצה סליצילית

חומצה סליצילית מיועדת לסילוק תאים מתים ושחרור עדין של ראשים שחורים, שכן היא חודרת לנקבוביות ואנטי דלקתית. היא מתאימה לטיפול בעור שמן ובעור עם אקנה, פצעונים ואדמומיות. משתלבת מצוין עם חומצה קוג'ית. עלולה להיות מגרה בשילוב עם רטינול וחומצה גליקולית. לגבי החומצה הסליצילית בהריון הדעות מעט חלוקות (למשל בשימוש במוצר נשטף כמו סבון) – אך ההמלצה שלי היא להימנע משימוש בה בהריון.

חומצה גליקולית

חומצה המופקת מסוכר, בעלת המולקולה הקטנה ביותר מבין החומצות ומבצעת פילינג אפקטיבי מאוד בעור. מתאימה לטיפול בעור מחוספס ומאיצה את תחלופת התאים וחשיפת עור בריא וחיוני יותר. מעודדת ייצור קולגן ואלסטין ומרעננת את מראה העור. עלולה להיות מגרה בשילוב עם רטינול, חומצה סליצילית ו-ויטמין סי. מותרת לשימוש בהריון במינון נמוך ולא בתדירות בגבוהה.

חומצה לקטית

מופקת מחלב, פירות או ירקות. חומצה עם מולקולה גדולה יותר מהגליקולית, המבצעת קילוף עדין מתאימה למי שרגיש לגליקולית, ובכלל לבעלות עור רגיש. שומרת על רמת ה-PH בעור, תורמת לייצור קולגן ומתאימה לטיפול בפגמנטציה. משתלבת נהדר עם חומצה סליצילית וקוג'ית. עלולה להיות מגרה בשילוב עם חומצות AHA ורטינול. מותרת לשימוש בהריון.

לרכישת THE ORDINARY LACTIC ACID 5% + HA 2% 30ML לחצו כאן

לרכישת THE ORDINARY LACTIC ACID 10% + HA 30ML לחצו כאן

חומצה אזלאית

מופקת מחיטה ושעורה, נוגדת זיהומים וחיידקים, מונעת היפרפגמנטציה, מפחיתה יצור סבום, מעודדת חידוש תאי עור, מתאימה לעור עם אקנה ומצוינת לעור עם רוזציאה. תהליך הטיפול בה ארוך, שכן מדובר בחומצה מתונה יותר. משתלבת היטב עם ויטמין סי וחומצה לקטית. עלולה להיות מגרה בשילוב עם חומצות BHA כמו חומצה סליצילית. מותרת לשימוש בהריון.

חומצה קוג'ית

חומצה המופקת מאורז ומדכאת את ייצור המלנין. נחשבת לידידותית למדי, אך בשביל להשיג תוצאות נראות לעין מומלץ לשלב אותה עם תכשירי הבהרה, חומצות AHA ו-BHA (משתלבת נהדרת עם חומצה גליקולית למשל), חומצה אזאלית או רטינול. מותרת לשימוש בהריון, אך לא בשילוב עם המרכיבים המצוינים מעלה, האסורים לשימוש בהריון.

חומצה אסקורבית

מופקת מויטמין C שהוא נוגד חמצון אפקטיבי, החיוני לבניית חלבון הקולגן בעור. החומצה מסייעת בהשלת התאים המתים, מפחיתה פיגמנטציה, מבהירה ומאחדת עור עם כתמים, מונעת נזקים שנגרמים לעור כתוצאה מחשיפה לרדיקלים חופשיים ותורמת למיצוק. משתלבת נהדר עם פפטידים וחומצה לקטית. מומלץ לא לשלבה עם ניאצינאמיד ורטינול באותה הנחה, אלא להניח לסירוגין (למשל בוקר-ערב). כמו כן עלולה להיות מגרה בשילוב עם חומצה גליקולית וסליצילית. מותרת לשימוש בהריון.

לרכישת THE ORDINARY ETHYLATED ASCORBIC ACID 15% SOLUTION לחצו כאן

חומצה הילוארונית

בניגוד לחומצות אחרות, מדובר על חומצת לחות.קיימת בגוף באופן טבעי, יכולה לאגור ולספוח מים ולספק אפקט ממלא. זו היא חומצה החיונית לשמירה על לחות ונפח לעור. מתפיחה את העור, הופכת אותו לגמיש יותר ומפחיתה קמטים. אין לגביה איסורים מיוחדים מבחינת שילובים עם מוצרי טיפוח אחרים. מותרת לשימוש בהריון.

לרכישת THE ORDINARY HYALURONIC ACID 2% + B5 30ML לחצו כאן

רטינואידים

רטינול / רטין A / אדפרין

נגזרת של ויטמין A. החומצה הרטינואית משפיעה על הדרמיס, שזו השכבה הפנימית של העור, לעומת חומצות ה-AHA שעובדות על האפידרמיס. בנוסף, הרטינואיד מעודד ייצור של קולגן ואלסטין. הוא בעל השפעה ברורה על עור הפנים, יעיל לטיפול בקמטים, פיגמנטציה, אקנה או שימור עור בוגר. רטינול הוא חומר חזק מאוד ואין לערבב אותו עם חומצות אחרות באותה ההנחה. ניתן לשלב אותו עם מוצרי טיפוח אחרים בשימוש של בוקר-ערב (בוקר מוצר אחר למשל ויטמין סי, ערב רטינול). רטינול על כל נגזרותיו אסור לשימוש בזמן ההריון.

לרכישת THE ORDINARY RETINOL 0.2% IN SQUALANE לחצו כאן

לרכישת THE ORDINARY RETINOL 0.5% IN SQUALANE לחצו כאן

לרכישת THE ORDINARY RETINOL 1% IN SQUALANE לחצו כאן

פפטידים

נוכחותם של פפטידים בתכשיטים קוסמטיים מאיצים את תפקוד העור, מעוררים ייצור של סיבי קולגן ואלסטין ומגבירים ייצור של חומצה הילאורונית. הפפטידים מתאימים לרוב סוגי העור ובמיוחד לעור רגיל עד יבש, משתלבים מצוין עם תכשירים המכילים חומצה הילאורונית ו-ויטמין סי. אין לגביהם איסורים מיוחדים מבחינת שילובים עם מוצרי טיפוח אחרים. מותרים לשימוש בהריון.

ניאצינאמיד

ניאצינמיד, ידוע גם כויטמין B3, תפס הרבה תאוצה בתקופה האחרונה. ניאצינמיד נמצא באופן טבעי בעור ויש לו הרבה תפקידים. הוא עוזר במצבי אקנה, מטפל בכתמי פיגמנטציה, מאזן את ייצור הסבום העור ונהדר לטיפול ומניעה של פצעונים. מומלץ לא לשלבו עם חומצה אסקורבית, חומצה גליקולית או רטינול באותה הנחה, אלא להניח לסירוגין (למשל בוקר-ערב). מותר לשימוש בהריון.

לרכישת THE ORDINARY NIACINAMIDE 10% + ZINC 1% 30ML לחצו כאן

לרכישת THE ORDINARY SUPERSIZE NIACINAMIDE 10% + ZINC 1% 60ML לחצו כאן

בהכנת הכתבה השתתפה ליאת ריבלין, קוסמטיקאית מקצועית המקבלת בתל אביב וירושלים. לעמוד האינסטגרם של ליאת.

לתיאום טיפול: 050-6440826

*תמונות המרקמים לקוחות מהרשת.

גילוי נאות

Showing 4 comments
 • רינה
  הגב

  האם בבקשה תוכלי לבנות לי שגרת טיפוח של דה אורדינרי לבת 21 עור מעורב עם פיגמנטציה עם נטיה מינורית לאקנה?

  • Shantih Gidron
   הגב

   היי יקירה אני לא מספיק מתמצאת במוצרי המותג ספציפית. אוכל לבנות לך שגרה ממגוון מותגים אחרים אם תרצי.

 • יובל ציון
  הגב

  היי אפשר לשלב חומצה סליצילית וניאצנימיד באותה שגרה?

  • Shantih Gidron
   הגב

   לא הייתי משלבת אותן יחד באותו הערב, אבל לסירוגין זה אפשרי ובהתאם לתגובת העור ורמת הרגישות שלו.

השאירו תגובה

הריון ראשון שנטי גדרון